Anasayfa
Buradasınız: Home » Kurucu Üyelerimiz

Kurucu Üyelerimiz

BERKAN BAYRAM / Kurucu Başkan

Berkan Bayram

1974 yılı Ankara doğumlu Berkan Bayram, ilk-orta ve lise öğrenimini Ankara’da, Arı Lisesi’nde yapmıştır. 1998 yılında Marmara Üniversitesi mezunu olan Bayram, yayıncılık sektöründe çeşitli kademelerde 7 yıl yöneticilik yapmıştır.
2011 yılı itibariyle Türkiye Otomotiv sektörüne yönelik, sektörün ilk ve tek yayın organı olan Electric Hybrid Cars dergisini çıkartmaya başlamıştır.
2015 yılı itibariyle daha sonra Dernek olarak faaliyete devam eden Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu‘nun kurulmasına öncülük etmiştir. Derneğin kurucu başkanı olarak görev almaktadır.

Berkan Bayram, eğitim alanında Türkiye’de ilk kez 2016 yılından beri gerçekleştirilen; 

Elektrikli ulaşım özelinde bir çok proje ve patent hakkı bulunan Berkan Bayram, Avrupa Alternatif Yakıtlar Gözlemevi (EAFO) Türkiye ayağının bilgi girişini sağlayan isimdir. Ayrıca Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) üyesidir. 

TEHAD olarak Global Electric Vehicles Allianze (GEVA) ve Electric Auto Association (EAA) ile üyelik çalışmaları yapmış ve uluslararası faaliyet yürüten bu 2 derneğe katılım gerçekleştirmiştir.

Katkı yaptığı devam eden Çalışma Grupları :

  • T.C. Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu (BTYPK), Motor Teknolojileri Teknoloji Yol Haritası Çalışma Grubu
  • EURELECTRIC Türkiye e-mobilite Çalışma Grubu
  • Elektrikli Araçlar için Şarj Altyapısı Çalışma Grubu – Sanayi Bakanlığı
  • Şarj İstasyonları standartlarının belirlenmesi Çalışma Grubu – TSE

linkedin-logo

Twitter

FACEBOOK LOGO


Berkan Bayram: 

Born in Ankara, 1974. Graduated from Ankara Arı collage in 1992. After getting his degree on teacher training in printing program at Marmara University in 1998, he took part in various publishing sectors as administrative positions for 7 years. Since 2011, aiming at Turkish Automotive he has been publishing the first and only Electric & Hybrid Cars magazine of the sector. In 2015 he leaded founding Turkish Electric and Hybrid CarsPlatform. Berkan Bayram is currently E&H Cars Magazine chief editor, TEHAD founder and a member of Automotive Journalists Association.

ESEN ÇOBAN / Başkan Yardımcısı

ESEN ÇOBAN

Esen Çoban, 16 Şubat 1970‘de Türkiye’de doğdu. İlkokulu 4. sınıfa kadar Ankara’da okudu. Küçük yaştan itibaren gördüğü sorunları ve öngördüğü çözümleri devlet büyüklerine mektuplar yazarak paylaştı. İlkokulu İstanbul’da, orta okul ve liseyi English High School’da (İngiliz Lisesi) tamamladı. İngiltere’de London Huron University’de eğitimine devam etti. Burada okulu temsilen katılmış olduğu uluslararası yarışmada 35 hafta boyunca birinciliği elinde tuttu. Stajını Londra Visa Card genel merkezinde tamamladı.

Ekonomi ve Uluslararası İş İlişkileri çift anadal lisans diplomasını Onur derecesi ile aldıktan sonra Türkiye’ye döndü. Evli ve bir çocuk sahibi olan Esen Çoban, 2002 yılında Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi olarak “Uluslararası toplumlarda gençlerin ve çocukların entegresyonu” yoğunluklu projelerde aktif görev aldı. Bir çok saygın uluslararası insani yardım projesinde finansal yatırım danışmanı olarak başarıyla görev yaptı. 2005/ 2017 yılları arasında uluslararası bir finans şirketinde kurucu ortaklık ve CFO görevlerini üstlendi.

Murat Aksu ve Selin Işıksalan ile kurmuş olduğu Plus 99 ile birlikte öğrencilerin daha kaliteli mekanlarda, çok daha uygun maliyetlerle konaklayabilmelerine olanak sağlamak amacıyla, yenilikçi ve çevreci vizyon çerçevesinde bir ilki gerçekleştirdi. Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği kurucu başkan yardımcısı üye görevlerini de yürüten ve hayat felsefesini disiplinli çalışmak üzerine kuran Esen Çoban; başarının sadece maddi kazanımlar üzerinden değil, dünyaya, insanlığa ve ülkesine kattığı değerler üzerinden de ölçülebileceğine olan inancıyla çalışmalarına devam ediyor.

Esen Coban was born on the 16th of February of 1970 in Turkey. Having finished fourth year of primary school in Ankara, Esen Coban had shared letters concerning her thoughts on governmental issues from a young age. Esen had received replies concerning her letters and had gained admiration through their active interest in her ability to project her thoughts into such great heights. After completing primary school in Istanbul, Esen completed her Secondary school education in the English High School and traveled to England to complete her university education. Whilst attending the London Huron University, Esen had participated in a thirty five week strategy challenge and had succeeded to have ranked as the first throughout all thirty five weeks. Thus, in strategic management classes, Esen’s applied strategies still are used as case studies. In the last year of her academic career, Esen had received her first job opportunity from the London Visa Card headquarters before completing her academic journey. After receiving a bachelors double degree with honours on Economy and International Relations Esen had returned to Turkey. Married and mother to a daughter, Esen Coban had started to be a well being ambassador for the United Nations and had actively organised integration events for children. With being an active voice for the organisation of these events, Esen also had become a financial consultant in other international constitutions.

In the years through 2005 to 2018 Esen had become the founder and CFO of a financial company. In construction field Plus 99 was brought also to reality where quality living quarters for exceptional values under great environmental consideration had been activated. With her interest in Renewable Energy and Electrical Vehicles , Esen Coban has performed as a great advocate for environmental well being and change. Esen Coban’s works are still ongoing with the belief that success can be measured not only through material gains, but also to contribution to humanity.

OSMAN KAYA / Genel Sekreter – Dinamik 

Osman Kaya

1970 Manisa doğumlu Osman Kaya, İTÜ Makina Fakültesi, Makina Mühendisliği bölümünden 1991 yılında mezun oldu. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim ve Organizasyon bölümünde yüksek lisans yaptı. Halen Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Doktorasına devam etmektedir. Dinamik Danışmanlık ve Eğitim şirketinin kurucusu olan Osman Kaya; Eğitim, Yönetim, Organizasyon, Danışmanlık, Otomotiv, Mesleki Eğitim gibi alanlarda 27 yıl çalışarak deneyim kazandı. Kariyeri boyunca yaklaşık 23.000 adamgün eğitim ve seminer vererek konusunda en deneyimli eğitim danışmanlarından biri olmuştur.

Profesyonel Eğitmen ve Danışman olmadan önce Renault’da 3 yıl Yönetici, Hyundai Assan’da 2 yıl Eğitim Uzmanı ve son olarak Doğuş Otomotiv’de 18 yıl Eğitim Yöneticisi görevlerinde bulundu. Bu firmaların Pedagojik, Didaktik ve Mesleki eğitimlerine katılmış, sertifika ve diplomalar almıştır. Doğuş Otomotiv’de Volkswagen markası bünyesinde distribütör ve yetkili satıcı ağı eğitimlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi, teknik, davranış ve yönetim eğitimlerinin verilmesi, tüm eğitim faaliyetlerinin organizasyonu ve gerçekleştirilmesi ve sahada iş sonuçları ile ilişkilendirilmesi gibi konularda aktif rol aldı.

Osman Kaya, Otomotiv ve Eğitim sektörü başta olmak üzere, çeşitli sektörlerde eğitimler ve seminerler vermiş, eğitim ihtiyaç analizi, geliştirme faaliyetleri, organizasyon ve yönetim faaliyetlerinde bulunmuştur. Yüksek lisans eğitimi sırasında Öğrenen Organizasyonlar konusunda tez hazırlamış, araştırmalar yapmış ve seminerler vermiştir. Çalışma döneminde Mentor’luk eğitimlerini tamamlayarak Mentor olarak birçok Mentee ile çalışmıştır. Eğitim, Yönetim ve Danışmanlık konularında çalışmalarının yanı sıra çalışan eğitimi konularında eğitimler geliştirmiş, vermiş ve vermektedir. Ayrıca Otomotiv hizmet sektörü çalışanları için birçok meslek eğitimi geliştirme ve gerçekleştirme, gözlem, danışmanlık, iç denetim (ISO 19011 Belgesi sahibi) faaliyetleri Osman Kaya’nın uzmanlık alanları arasındadır.

2016 yılından beri Eğitim verdiği ve Danışmanlık yaptığı kurumlar arasında; Altaş, Aunde, Autoking, Dentsply/Sirona, Elektrik Mühendisleri Odası, Ford Otosan, Homer, Hospitadent, İstanbul, Marmara ve Işık Üniversiteleri, Kartal Belediyesi, Liqui Moly, Makine Mühendisleri Odası, Magneti Marelli, Opar, Toyota, TurAsist, TüvTürk, Türk Telekom, Volkswagen, Zurich Sigorta gibi kuruluşlar vardır. İTÜ Mezunları Derneği, MMO Üyesi, TEGEP, TEHAD ve IODA üyesi olan Osman Kaya aynı zamanda; ilkokul öğrencilerine tasarruf bilincini kazandırmayı amaçlayan “3 Kumbara” sosyal sorumluluk projesi gönüllü üyesi, eğitmenidir. Osman Kaya, Meltem Kaya ile evli ve Elifsu ile Sude’nin babasıdır.

Osman Kaya, who was born in Manisa in 1970, graduated from Istanbul Technical University, department of Mechanical Engineering in 1991. He got his Master’s Degree from Marmara University Institute of Social Sciences in the area of Management and Organisation in 2002. He still continues his Business Administration Doctorate in Maltepe University Institute of Social Sciences. Osman Kaya, founder of Dinamik Consultancy and Training Company, worked in the areas of Training, Management, Organisation, Consultancy, Automotive for 27 years and gained experience. Throughout his career, he gave seminars and trainings for approximately 23.000 person-day and became one of the most experienced trainers in his field.

Before become a Professional Trainer and Consultant, he worked in Renault as a Manager for 3 years, in Hyundai Assan as a Training Expert and in Doğuş Automotive as a Training Manager for 18 years.  He participated in Pedagogical, Didactical and Occupational Trainings in this firms and received certificates and diplomas. In Doğuş Otomotiv, he took active role organising the distributor and authorized dealer network trainings, giving technical, behaviour and management trainings, organising all training activities and linking them with the business results in the area.

Osman Kaya, provided trainings and seminars in various company, especially Automotive sector, and engaged in the activities in the areas of training needs analysis, development activities, organisation and management. During his Master’s Degree, he worked on thesis on the subject of “Learning Organisations”, made researchs and gave seminars. He completed Mentorship trainings in the term of employment and worked with Mentees as a Mentor. Besides working in the Training, Management and Consultancy areas, he developed and gave trainings about employee training and he continues to give trainings about it. Also, developing varies of trainings who are working for Automotive Service sector and conducting them, observation, consultancy and internal auditing are his areas of expertise.

Some of the companies he gave trainings and consultancy services since 2016: Altaş, Aunde, Autoking, Dentsply/Sirona, Chamber of Electrical Engineers, Ford Otosan, Homer, Hospitadent, Hyundai, İstanbul, Marmara and Işık Universities, Kartal Municipality, Liqui Moly, Chamber of Mechanical Engineers, Magneti Marelli, Opar, Speedy, Toyota, TurAsist, Türk Telekom, Tüvtürk, Volkswagen and Zurich Insurance. He is a member of ITU Alumni Association, Chamber of Mechanical Engineers, TEGEP, IODA and TEHAD and a volunteer member and a trainer of a social responsibility project which aims to gain the awareness of saving to the primary school students named “3 Kumbara”. He is married to Meltem Kaya and he is the father of Elifsu and Sude Kaya.

ALİ CİHAN SARIKAYA / Sayman – Opel 

CİHAN SARIKAYA Görsel

1985 Kocaeli’de doğan Cihan Sarıkaya Opel Türkiye’nin Medya Koordinatörü görevini yürütmektedir. Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden 2009’da yılında mezun olan Sarıkaya, Yüksek Lisans eğitimine Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler departmanında sürdürdü. Çalışmaları, uluslararası müdahaleler, enerji jeopolitiği, küresel güvenliğe tehditler ve teknolojik dönüşümleri kapsayan güvenlik konularına yoğunlaştı.

Profesyonel hayatına 2012 yılında sivil toplum alanında başladı. İstanbul merkezli, Türkiye ve çevresinde uluslararası ilişkiler, demokratikleşme ve insan hakları, güvenlik, ekonomi, enerji gibi konulara odaklanan Turkish Policy Quarterly (TPQ) dergisinde Editor Yardımcısı oldu. Zaman içinde derginin Yardımcı Editör ve Yazı İşleri Müdürü görevlerini üstlendi. TPQ’daki kariyeri boyunca, üç ayda bir yayımlanan dünyanın önde gelen karar alıcılarının, sivil toplum, iş dünyası, medya ve üniversitelerden görüşlerin yer aldığı İngilizce sayıların yanı sıra, on yuvarlak masa toplantısı organize etti ve bölgesel siyasi ve ekonomik konulara odaklanan projeler yürüttü. Bu etkinliklerin BP Türkiye gibi tanınmış şirketler, NATO gibi uluslararası örgütler ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu gibi yerel diplomatik misyonların desteğini sağladı. Sarıkaya, şu anda TPQ’da danışman olarak görev almayı sürdürüyor.

2016’da kurumsal hayata adım attı ve Opel Türkiye bünyesinde Medya Koordinatörü görevini üstlendi. Dış İlişkiler Direktörü’ne bağlı olarak markanın basın ile günlük iletişimini yürütmeye başladı. Günlük iletişim çalışmalarının yanı sıra ulusal düzeyde ürün lansman etkinlikleri organize ediyor ve uluslararası etkinliklerde markayı temsil ediyor. 2018’de ulaşımın geleceğinin elekrikli araçlarda yattığı inancı doğrultusunda, Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği’nin (TEHAD) kurucu üyesi oldu ve derneğin ülkemizin ulaşım tercihlerinin dönüşümüne öncülük etmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Evli olan Cihan Sarıkaya İngilizce ve Fransızca biliyor.

Cihan Sarıkaya is the Media Coordinator of Opel Turkey. Born in Kocaeli in 1985, he graduated from the Department of Public Administration in the Faculty of Political Sciences at Marmara University in 2009. He moved on to study for his Master’s Degree in International Relations at Galatasaray University. His works focused on security issues such as military interventions, energy geopolitics, threats to global security, and technological transformation. Beginning his professional career in civil society in 2012, he started working as an Editorial Assistant at Turkish Policy Quarterly journal (TPQ), an Istanbul-based journal aiming to foster original thinking and constructive policy debates on Turkey and its neighborhood. He subsequently became the Associate Editor and Managing Editor of TPQ.

Throughout his career at TPQ, besides the quarterly published journal issues that featured views from global decision makers, scholars, journalists, and policy experts, he organized ten roundtable meetings and managed projects focusing on regional political and economic affairs. For these events, he has successfully garnered the support of high profile corporations such as BP Turkey, international organizations such as NATO, and local diplomatic missions such as Consulate General of the Netherlands in Istanbul. Currently, he continues to involve with the journal as an editorial advisor.

In 2016, he moved on to corporate sector and joined Opel Turkey as Media Coordinator. Working under the Director of Public and Government Affairs, he manages the daily communications with the media. He also organizes local launch events and represent the brand at international events. Motivated by his conviction of electric vehicles as the future of the mobility, he became a founding member of Electric and Hybrid Cars Association (TEHAD) in 2018 to help the association to lead transformation of Turkey’s mobility choices. He is married and speaks English and French.

SERDAR SAPMAZ /Asil Üye – Sapmaz Air

vesikalık

Mayıs 1984’te Kırşehir’de doğan Serdar Sapmaz, Sapmaz Mühendislik’in kurucusu, ceo’su ve baş tasarımcısıdır. Serdar Sapmaz Gazi ünv. Teknik eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra yine aynı bölümde, özgün bir aracın gövde tasarımı ve imalatı alanında çalışmak üzere mastera başladı. 3gen adlı üretime hazır bir prototip 2 yıl sonra tamamlandı. Yerli araca olan talep sebebiyle 3gen kısa sürede popüler oldu ve 2014 yılında, Türkiye’nin otomotiv piyasasında daha fazla projeler üretmek ve yönetmek amacıyla Sapmaz Mühendislik kuruldu. 2015 senesinden önce 3gen’in sedan, 4 kapılı versiyonunun tasarımı tamamlandı. BIKET adıyla bilinen bir mikro ev projesi serdar sapmaz tarafından yönetildi ve proje sonunda büyük şehirlerdeki trafik problemine çözüm olarak üretilen 2 koltuklu bir ev halka tanıtıldı.

Türkiye hükümetinin yerli ev’lere desteğini açıklamasından sonra sapmaz engineering 3gen sedanın seri üretimi için global partnerlerle görüşmelere başladı. Kuruluşundan bu yana Serdar Sapmaz tarafından yönetilen Sapmaz Engineering bugün 2 çalışma alanına sahiptir: elektrikli araçlar ve insansız havacılık.

Serdar Sapmaz (born May 1984 in Kırşehir) is the founder, CEO and lead designer of Sapmaz Engineering. After graduating from the Technical Education Faculty of Gazi University, Ankara, Serdar Sapmaz began a master’s degree in the same department to work on designing and manufacturing a unique car body. A ready-to-manufacture prototype of a sports car body, named 3Gen, was created by him 2 years later. Due to the high demand for a domestic car in Turkey, 3Gen became popular quickly and Sapmaz Engineering was founded, in 2014, in order to run more projects in Turkey’s Automotive Market. Before the year 2015, Sapmaz Engineering completed the design of a sedan, 4-door version of 3Gen. A micro EV Project, called BIKET (acronym of urban ev for personal usage), was managed by Serdar Sapmaz and as the result, a prototype of a 2-seater EV designed as a solution for the traffic jam in big cities was introduced to the public.

After Turkey Government’s declaration of the support for the domestic EV’s, Sapmaz Engineering started to negotiate with the global partners for mass production of 3Gen Sedan. Sapmaz Engineering has been managed by Serdar Sapmaz since it was founded, and today it has 2 divisions: Electric Vehicles and Unmanned Aviation.

MUSTAFA SERDAR ŞALCI / Asil Üye – Gersan

vesikalık2

Mustafa Serdar Şalcı, Teknik Ürün & Satış-Pazarlama Müdürü olarak enerji santrallerinden evdeki prize kadar uzanan hat üzerindeki iletkenleri taşıyan, birleştiren, koruyan sistemleri ve malzemeleri üreten elektrik sektörünün öncü kuruluşlarından olan Gersan A.Ş. de çalışmaktadır. Şalcı, Alçak Gerilim Dağıtım Elemanları ve Sistemleri ile ilgili Ürün-Geliştirme ve Araştırma-Geliştirme kapsamında; ürün, sistem ve çözüm geliştirme için mühendislik, tasarım, prototipleme, üretim ve test süreçleri yönetimi üzerine çalışmaktadır.

Mustafa Serdar Şalcı is Technical Product & Sales-Marketing Manager of the Gersan Electricity Trade and Industry Inc, a leading company in electrical industry manufacture systems that carry, combine and protect the systems and materials, conductive over the line from power plants to the sockets at houses. Mr. Şalcı works on Low Voltage Distribution Equipments and Systems for topics of Product Development and Research Development; management of engineering, design, prototype, manufacturing and test for product, system and solution development processes.

SELİM OKUTUR / Asil Üye – Toyota 

SELİM OKUTUR

ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Selim Okutur, aynı üniversiteden Makine Mühendisliği Yüksek Lisans derecesine sahip. Otomotiv sektöründeki başarılı kariyerine Brisa’nın Ar-Ge Bölümü’nde Tasarım Mühendisi olarak başlayan Okutur, 2005 yılı sonunda Pazarlama Direktörü olarak Toyota’ya geçti. 2005 yılından bu yana Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’de çeşitli görevlerde bulunan Selim Okutur, son olarak Satış Direktörü göreviyle birlikte Lexus markasının hazırlıklarını yönetmişti. Türkiye Lexus markasının tüm operasyonlarından sorumlu direktörü olan Selim Okutur evli ve iki çocuk babasıdır.


ALPER BAYKUT / Üye – YEO CTO


BERKAY SOMALI / Üye – VOLTRUN ŞARJ


FIRAT ÖZDEŞ / Üye – SHARZ ŞARJ


ŞAHİN ARDIYOK / Üye – Av. Balcıoglu Hukuk 


OKAN ALTAN / Üye – Gazeteci


BARIŞ AÇIKGÖZ / Üye – SOLION BATTERY


ÇETİN ÇEVİK / Üye – ATS


EMRULLAH ŞENGÜL / Üye


İLKER ERCAN / Üye


ILKER FATIH KIL / Üye – Av. Balcıoglu Hukuk


ARZU EROĞLU / Üye


NASİF ÖZKAN / Üye


YEKTA FIRTINA / Üye


EMİR KÖKSAL / Üye – Dr. Bahçeşehir Üniv


ENİS FAKİOĞLU / Üye – EniSolar CEO


HALİT BOLKAN / Üye – Gazeteci


SERHAN RENDA / Üye – SKODA


ULAŞ AYYILDIZ / Üye – NEXT GEO 


IŞIK TUNCEL / Üye – ELEKTRİKLİ GELECEK KURUCU


FERAYE GÜREL / Üye – SOLİS KURUCU


FIRAT İPEK / Üye – İ Otomobil 


BORA YALÇIN / Üye – TP ELECTRIC 


ÖZARASLAN TANGÜN / Üye – ENTEPRISE CEO


EMİN EMRAH DANIŞ / Üye – Mobencon


NİLAY GÜNGÖR / Üye – NEST ELECTRIC KURUCU


MAHMUT ULUBAŞ / Üye – SKYWELL TÜRKİYE CEO


 


TEHAD YÖNETİM KURULU – 2022
– Berkan Bayram – YKB
– Esen Çoban
– Selim Okutur
– Mustafa Serdar Şalcı
– Şahin Ardıyok


Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği www.Tehad.org ©2015

Scroll to top